sb, 27 lutego 2016

Finisaż coronat opus

Słyszę, więc piszę. Blog Adama Grzybowskiego
Le temps de s'fabriquer, Des souvenirs. Le temps de s'fabriquer, Des souvenirs. Fot. Dariusz Sassak

Tego wieczoru wszystko było zaskakujące: quizy z nieoczekiwanymi rozwiązaniami, profesor romanistyki śpiewający światowe przeboje, autorka "Francusko-polskiego słownika wyrazów potocznych i ... rubasznych", uroczo wcielająca się w rolę monologującej Edith Piaf a nawet bufet z przysmakami prosto z paryskiego bistro.

Niech żałują ci, co nie dotarli na wernisaż, a tym bardziej nie przyszli na finisaż wystawy „była sobie Piaf”.

       .Finisaż bowiem - coronat opus, zwieńczył kolejne, nadzwyczaj udane przedsięwzięcie Oddziału informacji i promocji Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego

     Tym razem pretekstem była setna rocznica urodzin Edith Piaf. I niech to wystarczy za wszystkie przymiotniki, zwykle umieszczane przy nazwisku pieśniarki i piosenkarki. Tym trudniejszym zadaniem było więc dotarcie do odpowiednich eksponatów, zgromadzenie ich i sprawienie, by przemówiły do wyobraźni zwiedzających.

     Gdyby mnie ktoś pytał o radę natychmiast wezwałbym na pomoc ekipę nieodwzajemnionej miłości do kanału Tele Melody, wzbogaconą o kilka gwiazd z weekendowych programów  TV 5 Monde. Tylko kto by za to zapłacił, skoro i tak skąpa, jak nie przymierzając Szkoci, państwowa telewizja francuska już dawno nie tłumaczy „na nasze” swoich audycji.

     Na szczęście Polak potrafi, a Polak inteligentny tym bardziej. I tak oto na wybrzeżowym firmamencie pojawił się prof. zw. dr hab. Mieczysław Gajos, Kierownik Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i Dydaktyki w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

     Powiało nuuuuuuudą?!

     Pozory mylą! I na tym właśnie oparły się wernisażowe i finisażowe niespodzianki. Ponieważ z powodu zawirusowania nie mogłem uczestniczyć w pierwszym spotkaniu, korzystam z fragmentu bardzo sumiennej relacji red. Michała Zdunka z portalu Wybrzeże24: „goście mogli po raz pierwszy zobaczyć eksponaty pochodzące z bogatej kolekcji prof. Mieczysława Gajosa, romanisty z Uniwersytetu Łódzkiego, miłośnika i znawcy tematu. Dostępne były albumy, fotogramy, plakaty, druki, płyty winylowe czy publikacje prasowe zarówno w języku francuskim jak i polskim. Występ teatralny Anny Dończyk-Gajos przybliżył postać Edith Piaf w oparciu o tekst sztuki napisanej przez prof. Gajosa. Gość wieczoru opowiadał o początkach swego zainteresowania osobą artystki i o faktach z jej życia m.in. o znajomości z poetą Jeanem Cocteau, w którego sztuce występowała czy mentorem, tekściarzem Raymondem Asso, odpowiedzialnym za jej pseudonim sceniczny i napisanie wielu piosenek. Piaf wspomagała w rozpoczęciu kariery też innych młodych piosenkarzy np. Charlesa Aznavoura czy Yvesa Montanda…”. 

     Podczas finisażu Państwo Gajosowie poszli jeszcze dalej wplatając w mini recital Profesora, prezentowane z wdziękiem przez Annę Dończyk-Gajos, odsłony z życia Edith Giovanny Gassion. Czasem wesołe, czasem smutne, głównie zaś nostalgiczne.

     Zupełnie, jak wiązanki goździków, którymi obdarowani zostali na koniec Goście wieczoru i niemniej utalentowana jego animatorka i organizatorka - Pani mgr Dorota Kowalik.

-

 

Retro teksty: http://radiogdansk.pl/index.php/blogi-rg/itemlist/category/139-slysze-wiec-pisze-blog-adama-grzybowskiego.html

Adam Grzybowski

Tytuł zobowiązuje. Powinno więc być głównie o tym, jak odpowiadam, gdy mnie pytają: „co słychać?”. Czy jednak wystarczy zawierzyć jedynie własnym uszom?

Komentarze   

0 # Louvenia 2017-05-07 08:20
Where sexy adults meet essentially the most superb models for xxx sex chat dwell 24 hours a day.


Feel free to visit my site; watch free porn: vanzari-cumparari-barci.ro/... /...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kimberly 2017-03-09 05:44
Αt Quiksilver աe wish to ensure yoᥙ at alⅼ times haѵе choices іn relation tߋ dressing youг
sеⅼf in the morning which is why we design a variety of shapes and kinds fօr ⲟur men'ѕ feminist t shirt guy - Arnoldo: isrvirtual.org/.../...
--shirts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Tessa 2017-02-23 08:58
If you sее three bands օf colour, green white and orange, оn St Patrick's
Ⅾay that is representing thе national flag of tһe Republic of Ireland, a properly-knoѡn symbol of Irishness.


my web blog :: ѕt patricks day shirt (Paige: teespring.com/.../...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Tamara 2017-02-23 07:32
Ϻy grandfather was a brave mɑn and viewed ᴡhat
the IRA did in Northern Ireland аs cowardly acts.

Տtօp by my blog post - t shirt maker software - Candace: ru.website.is/.../... -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Lilliana 2017-02-23 04:00
Legends and stories Һave develop intо intertwined wіth assumed infоrmation tⲟ giѵe us a Saint Patrick 'mythology ~ ԝhich incⅼudes the tһought that Ireland iѕ without having snakes for the
reason that St Patrick banished tһem.

My web page :: t shirt press: farmaciascuxibamba.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Curt 2017-02-22 16:42
Despite the fact that st patricks day
shirt: buff.ly/2lmSjWB. Patrick's Day started as a religious Catholic
vacation, it became a public vacation in Ireland in 1903.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Eusebia 2016-06-03 21:29
It's the most effective time to make some plans for the long run and it is time for you
to be happy. I actually have read this submit and if I could
I wish to recommend you some attention-grabb ing issues
or advice. Maybe you can write next articles regarding this
short article. I want to read more things about it!


Also visit my webpage; SageHAlmaraz: www.octabid.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież