sb, 28 lutego 2015

UWAGA na słuchawki oraz nagłaśniane imprezy - ostrzeżenie Światowej Organizacji Zdrowia

Technologie dla osobistego rozwoju. Blog Jana Jackowicza-Korczyńskiego

3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Słuchu (Make Listening Safe). 27 lutego 2015 Światowa Organizacja Zdrowia w Genewie opublikowała szeroki monit-ostrzeżenie na temat zagrożeń wynikających z nieustannego nadużywania słuchawek - szczególnie przez młodzież.

Według raportu WHO ponad 1,1 mld nastolatków i młodych i dorosłych jest narażonych na utratę słuchu ze względu na niebezpieczne używanie osobistych urządzeń audio, w tym smartfonów oraz ekspozycję na szkodliwe poziomy dźwięku w głośnych lokali rozrywkowych, takich jak kluby nocne, bary i sportowe wydarzenia. Utrata słuchu ma potencjalnie katastrofalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego, edukacji i zatrudnienia.

Dane z badań w krajach o średnich i wysokich dochodach analizowanych przez WHO wskazują, że wśród nastolatków i młodych dorosłych w wieku 12-35 lat, prawie 50% są narażone na niebezpieczne poziomy dźwięku z korzystania z osobistych urządzeń audio, a około 40% narażone są do potencjalnie szkodliwych poziomów dźwięku przy lokalach rozrywkowych. Niebezpiecznego poziomu odgłosów może być, na przykład, wystawienie na działanie przekraczające 85 decibles (dB) przez osiem godzin lub 100 dB w ciągu 15 minut.

Więcej na ten temat zobacz w informacji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia:http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/ear-care/en/

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież